ربات پابو یا ربات های جعبه کاغذی

دسته: مقالات منتشر شده در 26 ارديبهشت 1403
نوشته شده توسط Admin بازدید: 52

ربات پابو: ربات های جعبه کاغذی برای همه

ساخت ربات یک فعالیت یادگیری عملی جذاب است و ما قصد داریم آن را در اختیار افراد بیشتری قرار دهیم. در سال گذشته، ساخت این ربات را مورد بررسی و آزمایش قرار دادیم تا ساخت آن امکان پذیرتر باشد. طراحی و ساخت ربات های کاغذی پابو را به عنوان مجموعه ای از ربات های مدولار ساخته شده از کاغذ و ابزارهای روزمره در اینجا ارائه می دهیم. به منظور اینکه کاربران غیر فنی بتوانند در ساخت ربات مشارکت داشته باشند؛ اول، از یک برچسب رسانا برای پشتیبانی از ایجاد مدارهای کنترل کننده سریع و دوم، برای لحیم قطعات از یک توستر استفاده کردیم. همچنین روش‌ها و تکنیک‌های برگزاری کارگاه های عملی با ربات سازان تازه کار را برنامه ریزی کردیم. همه شرکت کنندگان با موفقیت ربات پابو را ساختند. نتایج به دست آمده نشان می دهد که با استفاده از تکنیک های پیشنهادی ما، افراد بدون دانش فنی نیز می توانند در این کارگاه ها شرکت کرده و از ساخت ربات لذت ببرند.

 

ساخت ربات یک فعالیت عملی سرگرم کننده است. بسیاری از کودکان با کمک LEGO MINDSTORMS ازطریق ساخت ربات با مفاهیم STEM آشنا شدند. چنین فعالیت هایی نقش مهمی در پرورش خلاقیت کودکان دارند. با این حال، تولید این ربات های مدولار پلاستیکی شامل یک فرایند قالب گیری خاص و پرهزینه است که باعث می شود ساخت این ربات برای همه امکان پذیر نباشد. در همین حال، چالشی را برای سفارشی سازی کاربر نهایی ایجاد می کند؛ سازندگان ربات ممکن است شخصی سازی آن را آنطور که می خواهند دشوار بدانند. ساخت ربات های مدولار از کاغذ راه حل منحصر به فردی برای این مشکل ارائه می دهد. کاغذ یک ماده روزمره است که در همه جا وجود دارد و به راحتی ساخته و بازیافت می شود. سازندگان ربات می توانند بدون تکیه بر ابزار یا مهارت های خاص از قیچی برای برش کاغذ استفاده کنند. حتی اگر در حین ساخت اشتباهی رخ دهد، به راحتی می توان کاغذ را بدون نگرانی از هزینه آن جایگزین مواد پرهزینه است. همچنین استفاده از کاغذ افراد را قادر می سازد تا رنگ های مورد علاقه خود را انتخاب کرده یا مستقیم روی آن نقاشی کنند. همان طور که در شکل زیر آمده است، برای تقویت عملکرد ربات های جعبه کاغذی یک ربات کاغذی پابو طراحی کردیم.

 شکل 1:

 PaBo Bot units

 

با استفاده از طراحی مدولار ربات پابو می توانید به آسانی می توانید یک ربات بسازید و از آن نگهداری کنید. این طراحی همچنین افزاد را قادر می سازد تا ازطریق ترکیبات مختلف تعاملات مختلفی داشته باشند و فعالیت خود را افزایش دهند. تکنیک های ساخت پیشنهادی ما این امکان را فراهم می کند تا ربات پابو را در خانه با استفاده از ابزارهای روزمره و مواد موجود در قفسه بسازند. امیدواریم با این روش بتوانیم ربات سازی را برای افراد بیشتری با پیشینه های علمی مختلف قابل دسترسی کرده و بیشتر در زمینه رباتیک مشارکت داشته باشیم. علاوه براین، کارگاه های آموزشی باهدف بررسی قابلیت استفاده از روش‌ها و تکنیک‌های ربات پابو برگزار کردیم و نتایج به دست آمده نشان داد که حتی کاربران بدون تجربه قبلی نیز می توانند از ساخت چنین ربات هایی لذت ببرند.

 

نتایج کارگاه ساخت ربات پابو با حضور همه شرکت کنندگان مثبت و موفقیت آمیز بود و بازخورد ارزشمندی از فعالیت عملی ارائه داد. فعالیت دستی بسیار جذاب و لذت بخش بود اما شرکت کنندگان ابتدا استفاده از برچسب و توستر را ابتدا ترسناک می دانستند. با اتمام کارگاه ها، هر شرکت کننده تمایل شدیدی به شرکت در فعالیت های بیشتر ساخت ربات داشت. یکی از شرکت کنندگان باوجود تجربه قبلی ربات پابو خود را طراحی کرد. اگرچه این کارگاه بینش و بازخوردهای ارزشمندی را ارائه کرد اما شناخت محدودیت های آن ضروری است. برگزاری کارگاه های کوچک و خاص ممکن است تعمیم پذیری نتایج را محدود کند. کارگاه های آینده با گروه های متنوع تر شرکت کنندگان و سناریوهای طراحی دنیای واقعی می‌توانند علاوه بر ارائه نتایج بیشتر و بهتر، دیدگاه های ارزشمندی نیز ارائه دهند.

 

کلام آخر

در این کار طراحی و ساخت ربات پابو را به عنوان مجموعه ای از ربات های مدولار ساخته شده از کاغذ، با استفاده از برچسب های رسانا و تکنیک های لحیم کاری با توستر ارائه دادیم. در اینجا هدف ما توانمند سازی کاربران غیر فنی برای مشارکت در ساخت ربات و پرورش خلاقیت و یادگیری است. با برگزاری کارگاه های عملی، قابلیت استفاده از روش های طراحی و ساخت پیشنهادی ما مورد ارزیابی قرار می گیرند. این تکنیک ها روند ساخت را تسهیل کرد و ساخت ربات را برای افراد با دانش زمینه ای مختلف راحت تر و لذت بخش تر می کنند. در نتیجه، مطالعه ما پتانسیل ساخت ربات های مدولار کاغذی را به عنوان ابزاری مفید برای همگانی کردن ساخت ربات برای مخاطبان وسیع تری در دسترس قرار می دهد.